Sıkça Sorulan Sorular

Sistemin büyük-küçük harf duyarlılığı bulunmaktadır. E-posta ve şifrenizi girerken buna dikkat etmelisiniz. Giriş ekranında bulunan Parolayı Sıfırla yazısına tıklayarak mailinize sıfırlama linki gönderebilir, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

2- Eğitim sunumlarına giriş yapamıyorum, yükleme logosu dönüp duruyor?

İnternet Explorer JavaScriptleri çalıştırırken sıkıntı oluşturduğu için eğitimler izlenirken İnternet Explorer kullanılmamalıdır. Google Chrome, Mozilla Firefox gibi tarayıcılar kullanılmalıdır.

3- Telefonda Google Chrome kullanmama rağmen eğitim sunumlarını açamıyorum?

Bazı telefon modelleri Chrome versiyonundan kaynaklı JavaScriptleri çalıştırmıyor. Mozilla Firefox tarayıcısını indirmeniz durumunda sorun çözülecektir. Eğitimleri bu şekilde izleyebilirsiniz.

4- Eğitim sunumumu sonuna kadar izliyorum ancak turuncuda kalıyor ve yeşile dönmüyor?

İnternetinizin durumunu kontrol etmelisiniz. Eğer internet kesilmişse ve eğitiminiz halen devam ediyorsa, izlemeyi bırakmalısınız. Veri tabanına izlemeniz kaydedilmeyeceği için tamamlandı olarak görülmeyecektir. 

Çift sekmede, farklı araç veya tarayıcılarla eğitimleri açmamalısınız. Farklı araçta oturum açtığınızda sistem sizi atar. Ancak geçmişten eğitim sunum ekranı açıksa, sunum sonuna kadar izleyebilseniz bile eğitim izlemeniz kayıt edilmeyecektir. Turuncuda kalacaktır.

6- Eğitim sunumunu izlerken beni sistem atıyor?

Sistemde kontrol mekanizması bulunmaktadır. 1 saat 45 dakika eğitim sunumunda herhangi bir aktiflik göstermezseniz, uyarı verecektir. Uyarı 15 dakika bekleyecek yine bir aktiflik göstermezseniz sistem sizi atacaktır.

7- Eğitim sunumunu izlerken beni sistem atıyor?

Çift sekmede oturum açılmaya çalışılmış ve derse girilmeye çalışılıyorsa sistem sizi atacaktır. Sekmelerinizi kontrol etmeli, tek bir yerden giriş yapmalısınız.

8- Eğitimde dakikamı tamamlıyorum ancak eğitimler tamamlandı olmuyor?

Sistemdeki süreniz eğitimi etkilememektedir. Eğitimleri açarak izler ve başka bir işle uğraşmaksızın eğitim sonuna kadar gelirseniz, belirtilen süre ile eğitim sürenizin aynı olduğu görülecektir.

9- Gönderilen şifre sıfırlama mailine tıkladığımda şifrenin süresi geçmiş veya bulunamadı hatası alıyorum?

Mailinize gönderilen linklerin üzerinden 24 saat geçtiği zaman aktifliği gider. Böyle bir durumda yöneticinizin size verdiği şifre ile  giriş yapabilir veya giriş ekranından Parolayı Sıfırla yazısına tıklayarak mailinize sıfırlama linkini tekrar gönderebilir, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

10- Kullanıcı adım mail adresim değil. Şifre Yanlış uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

Firmanızdaki yetkili ile görüşerek, şifrenizin/kullanıcı adınızın değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

11- Eğitim ögelerinin tamamını bitirmeme rağmen eğitimim %100 tamamlandı olmuyor.

Eğitim ögelerinin hepsi yeşile dönmüş olması gerekiyor. Kırmızı veya turuncu renk görüyorsanız, o ögenin yeşil olması gerekiyor.